Aile ve evlilik terapisi nedir?

Evlilik terapisini genel olarak tanımlamak gerekirse,

Evlilik problemleri için etkili tedavi yöntemleri vardır. İlişkileri üzerinde çalışmaya karar verip yeterli çaba gösterildiği takdirde çiftler evliliklerini yeniden tatminkar hale getirebilir.

Kimse evliliğe mükemmel bir eş olarak başlamaz. Evlilik; kendini anlamak, eşini anlamak, tartışmayı bilmek (iyi kavga etmek), problem çözmek ve farklılıkları kabul edebilmek gibi bazı beceriler gerektirir. Bazen yetiştiğimiz ailedeki etkili olmayan, olumsuz davranış kalıpları ilişkiye taşınabilir, kimi zaman da yaşamın normal güçlükleri mutlu bir evlilik sürdürmeyi zorlaştırabilir.

Evlilik terapisinde yapılan bir anlamda iletişim kurmayı öğrenmektir. Problem çözme ve çok fazla incitmeden nasıl kavga edilebileceğini öğrenme gibi becerileri oluşturmaya, ilişkiyi yeniden kurmaya yardım eder.

Evlilik terapisi ile; eşlerin birbirini insan olarak görmeyi öğrenmeleri hedeflenir. Karşısındakinin kişilik özelliklerini anlama ve uzlaştırılabilecek farklılıkları uzlaştırabilmeyi, uzlaştırılamayacak yanlarını ise kabul edebilmeyi öğrenmeleri  sağlanmaya çalışılır.

Eşler arasında süregelen sorun alanları, tartışmaların yoğunlaştığı belli başlı konular olabilir. Evlilik terapisinde amaç; eşlerin bu konuları konuşabilir hale gelmesi ve çözüm bulmalarına yardımcı olmaktır. Terapi süreci zor sorunlarla mücadele ederken bile eşlerin ilerleme rotası içinde olmalarını sağlar ve ilişkinin çıkmaza girmesini engeller.

Her birlikteliğin sorunları farklıdır. Hemen hemen her çift, ilişkilerinin başından itibaren bazı fikir ayrılıkları yaşar. Sağlıklı bir ilişkide bu sorunlar fazla uzamadan, şiddete dönüşmeden son bulur. Eğer sorunlar sağlıklı bir şekilde çözülemezse, eşler arasında kopukluk olabilir. Cinsel isteksizlik ortaya çıkabilir ve eşler zamanla aynı ev içerisinde yaşayan yabancılara dönüşebilir.

Ayrıca eşlerden birinin ya da her ikisinin davranış bozukluklarına sahip olması bu tartışmaların sayısını, duygusal yoğunluğunu ve şiddetini artırabilir. Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı, obsesif davranışlar ve anksiyete gibi psikolojik temelli sorunlar da çatışmalara neden olabilir. Özellikle aynı evde yaşamaya başladıktan sonra, başlarda hafife alınan bu sorunların yarattığı yıkıcı etki daha da büyük hissedilir. Bu gibi durumlarda, çocuklar da olumsuz etkilenir. Bu noktada bütün aileyi ele almak daha yararlı olabilir. Aile terapisi hakkında daha detaylı bilgiyi “Aile Terapisi” yazımızda bulabilirsiniz.

İlgisizlik, sık sık tartışmak, şiddete başvurmak, cinsel yaşamın sonlanması ve eşlerin birlikte zaman geçirmek istememesi en sık karşılaşılan birliktelik sorunlarıdır. Bu sorunlar hem kişilerin kendi fırtınalı iç dünyasından hem de dış etkenlerden kaynaklanabilir. Bu durumda, çift terapisi, çiftlerin yaşanan duruma dair bir farkındalık oluşturmasına yardımcı olabilir.

Çift aile terapilerinde genellikle aşağıdaki konular ele alınmaktadır:

 • Aldatma
 • Çatışma ve tartışmalar
 • Cinsellik/cinsellik ile ilişkili sorunlar
 • Çiftlerin kök aileleri ile ilişkili sorunlar
 • Çocuk yetiştirme/çocuk yetiştirme ile ilişkili çatışmalar
 • İletişim sorunları
 • Evlilik öncesinde yaşanan sorunlar
 • Uyum ve doyum sorunları
 • Kıskançlık
 • Ayrılık/boşanma
 • İlişkide güven sorunları
 • Ev içi problemler/anlaşmazlıklar (görev sorumluluk konularında yaşanan anlaşmazlıklar)
 • Ekonomik problemler, vb.

Bu terapi, çiftlerin birbirlerini daha iyi anlamalarına, duygusal yakınlık kurmalarına ve daha sağlıklı bir ilişki geliştirmelerine yardımcı olur. Bireylerin birbirleri ile kurdukları yakın ilişkiler desteklenmektedir. Sadece o an yaşana sorunlara odaklanmadan ziyade, sonradan gelişebilecek sorunların çözülmesi de sağlanmaktadır. Aile ve çiftlerle olan terapilerin uzun vadeli etkisi söz konusudur.

Her çift ilişki içinde bazı zorluklarla karşılaşabilir. Karşılaşılan bu zorlukların çözümlenmesinde terapinin birçok yararından bahsedebiliriz.

 • Yaşanılan sorunun çözümlenmesinde çiftler daha farkında olmakta, sağlıklı başa çıkma yolları adına adımlar atmakta, terapi sayesinde ilişki açısından gözden kaçan noktaları ele alabilmektedirler.
 • Çiftler arasındaki bu sorunlar dengenin de bozulmasına neden olabilir. Alınan terapi bu dengenin tekrar sağlanmasına yardımcı olur.
 • İlişki içinde çocuk var ise, yaşanılan bu problemden çocuk etkilenebilir. Çift terapisi sayesinde ebeveynlik fonksiyonlarının daha sağlıklı devam etmesi sağlanır.
 • Karşıdaki partnerin duygu durumunun anlaşılması sağlandığından; ilişki daha sağlam temellerle ele alınmaktadır.
 • Ayrılma veya boşanma süreci var ise; karşılıklı anlaşmanın nasıl sağlanabileceği, bu sürecin nasıl daha sağlıklı sonlanabileceği hakkında bilgi sahibi olunur.

Evlilik ve çift terapisi ile ilgili unutulmaması gereken; bu sürecin oldukça normal bir süreç olduğudur. Terapiste danışmak, hiçbir zaman, hiçbir koşulda bir yetersizlik ya da acizlik belirtisi değildir. Birçok çift, bu düşünceye kapılarak, kurtarılabilecek evliliklerinden vazgeçmekte hatta sonra bu durumdan pişmanlık duymaktadır. Eşlerin ikisinin de evlilik ve çift terapisine sıcak bakması elbette ki alınan sonuçları olumlu etkiler. Ancak birçok kişi eşinin evlilik terapisine gelmek istememesinden yakınmaktadır. Bu noktada, eşinize bu süreçle ilgili daha detaylı bilgi vererek onu da terapi sürecine dahil etmeye çalışabilirsiniz. Eğer hiçbir şey işe yaramıyorsa; ilişkinizle ilgili yaşadığınız sorunları paylaşmak için kendiniz bir terapiste başvurabilirsiniz.

Saygı ve Sevgilerimizle.

 

 

Mesaj göndermek için tıklayınız.
1
Online Terapi Tıklayınız!
Scan the code
Merhaba,
Bize buradan ulaşabilirsiniz